Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Sianów zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku docierają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest tematem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obejść się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Świdwin

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo przyjmowała się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób brała ją za dużo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stawała się jaśniejsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były wpływ pochodzące z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy poruszały się prostym do przewidzenia torem – dostęp do niej stanowił jeszcze łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez ostatnie spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z pewnych powodów stanęły w terminie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, żeby w porządku drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back zaszedłem w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe dostało w nawyk prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze opinie były szmuglowane i oferowane spod lady lub brane w Pewexie, istniały też jedną spośród najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we ostatniej Polsce

W terminach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka lub bardziej lubiane, a prawdziwi kawosze noszą nie tylko swoje ulubione marki, lecz i techniki parzenia. Specjalistami w tejże powierzchni są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy to nie tylko zawód, ale często i sztuka taż w sobie. Ale we naszej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek spośród nas wykonywa to dość inaczej.

Palarnia Kawy Świdwin

Jak parzą kawę Polacy?

W najniższym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni grają na produkty najłatwiejsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź i rozpuszczalna jest brana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w sytuacji cukru i mleka. Co bardziej oryginalne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, aczkolwiek nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Świdwin

Większy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – służące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce układa się na swobodnej kuchence, nie istnieje więc urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zbudowany w kawiarce jest prawda dobry w smaku.

Palarnia Kawy Świdwin

Jednak wybór najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej kwalifikują się Polacy, jest skorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały teraz zresztą handlowe oraz w terminach PRL-u ale trzeba przyznać, że z tamtej pory bardzo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Świdwin

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego charakterze, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmian w rywalizacji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie ograniczają się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W grę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma oraz sporego koszcie dla statystycznego Polaka, natomiast inwestycja w cały ekspres do kawy zda się w perspektywy codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Świdwin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments